Podpisanie porozumienia pomiędzy SAP i MKiDN - 11. Warszawskie Targi Sztuki

Szanowni Państwo,

z przyjemnością informuję i zapraszam na wydarzenie, które będzie miało miejsce podczas otwarcia 11. Warszawskich Targów Sztuki. Podpiszemy bowiem porozumienie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Poniżej informacje na powyższy temat.

   Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenie Antykwariuszy Polskich w dniu 11 października 2013 roku o godz. 15:30 podczas otwarcia 11. Warszawskich Targów Sztuki podpiszą porozumienie o współpracy w zakresie wymiany informacji na temat polskich strat wojennych.
    W czasie II wojny światowej Polska utraciła dziesiątki tysięcy dóbr kultury, których los pozostaje nieznany. Niektóre z poszukiwanych zabytków na przestrzeni lat zostało odnalezionych w kraju, jak i za granicą. Stowarzyszenie Antykwariuszy Polskich wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego opracowało dokument, którego głównym celem jest usprawnienie komunikacji pomiędzy środowiskiem zawodowo zajmującym się obrotem działami sztuki i odpowiednim departamentem ministerstwa. W przekonaniu sygnatariuszy wzajemne informowanie się o dobrach kultury, które mogą stanowić polskie straty wojenne jest niezbędne do skuteczniejszego poszukiwania i odzyskiwania utraconych dzieł sztuki.
   Ministerstwo Kultury od 1992 roku gromadzi dane na temat strat wojennych z terenów Polski w granicach po 1945 r. oraz podejmuje działania mające na celu ich odzyskanie. Prowadzony przez Ministerstwo rejestr ruchomych dóbr kultury obejmuje blisko 63 00 rekordów. Informacje o utraconych dziełach sztuki publikowane są w serii wydawniczej Departamentu Dziedzictwa Kulturowego Straty Kultury Polskiej oraz serwisie internetowym Ministerstwa kolekcje.mkidn.gov.pl. W ostatnich latach dzięki staraniom resortu oraz dokumentacji zgromadzonej w MKiDN do kraju powróciło kilkadziesiąt cennych obiektów.

   Stowarzyszenie Antykwariuszy Polskich działa od 1997 r. Zrzesza osoby fizyczne uczestniczące w działalności gospodarczej, naukowej, popularyzatorskiej w zakresie handlu dziełami sztuki oraz przedmiotami kultury materialnej. Stowarzyszenie dokłada wszelkich starań by rozwijać współpracę z instytucjami, których nadrzędnym celem jest ochrona polskiego dziedzictwa kulturowego. W związku z tym propaguje i wymaga od swoich członków najwyższych standardów etycznych jakie w tej profesji winny być stosowane.

   Podpisanie porozumienia pomiędzy SAP i MKiDN stwarza dodatkową szansę, aby przedmioty polskiego dziedzictwa kulturowego z powrotem wracały do polskich zbiorów, do polskich muzeów.

    

Zapraszam

Zuzanna Migo-Rożek

Prezes SAP

 

Bezpłatny newsletter

Chcesz otrzymywać informacje związane z naszym stowarzyszeniem?

Ankieta

Czy jesteś za swobodnym wywozem dzieł sztuki z Polski?

Kalendarz

Kwiecień 2021 Maj 2021
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30