Porozumienie pomiędzy SAP a MKiDN

Porozumienie z ministrem 111

 Informujemy, że SAP jest już po podpisaniu porozumienia z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ze strony SAP dokument podpisała pani Prezes Zuzanna Migo-Rożek, zaś ze strony MKiDN pan Minister Bogdan Zdrojewski.

   Dokument – porozumienie o współpracy w zakresie wymiany informacji na temat polskich strat wojennych pomiędzy Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a Stowarzyszeniem Antykwariuszy Polskich.

     Polska w wyniku działań II wojny światowej w sposób szczególny ucierpiała w skutek grabieży dóbr kultury. Straty liczone są w tysiącach przedmiotów, których los nadal jest nieznany. Wiele z tych przedmiotów na przestrzeni lat zostało odnalezionych zarówno w kraju jak i za granicą. Stowarzyszenie Antykwariuszy Polskich wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego opracowało dokument, którego nadrzędnym celem jest doprowadzenie do posiadania pełnej wiedzy o tych przedmiotach zarówno przez środowisko zawodowo zajmujące się obrotem dziełami sztuki jak i przez odpowiedni departament ministerstwa. Wymiana informacji, jej łatwość i szybkość pozyskania jest kluczowym elementem do bardziej skutecznego poszukiwania utraconych dzieł sztuki.
     Polskie dziedzictwo kulturowe wymaga szczególnej troski. SAP od dawna stara się współpracować z wieloma instytucjami (Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zabytków, Policja, Służba Celna), których nadrzędnym celem jest ochrona polskiego dziedzictwa. Propagujemy i wymagamy od naszych członków najwyższych standardów etycznych jakie powinny w naszej profesji być stosowane.
    Tworzenie płaszczyzn do tego, aby środowisko antykwariuszy było pomocne dla instytucji państwa w odnajdywaniu utraconych dóbr kultury jest bardzo istotne.
    Zatem podpisanie porozumienia pomiędzy SAP i MKiDN stwarza dużą szansę, aby przedmioty polskiego dziedzictwa kulturowego z powrotem wracały do polskich zbiorów, do polskich muzeów.

 

Zarząd Stowarzyszenia Antykwariuszy Polskich

Porozumienie z ministrem 111

Porozumienie z ministrem 2 1

 

Bezpłatny newsletter

Chcesz otrzymywać informacje związane z naszym stowarzyszeniem?

Ankieta

Czy jesteś za swobodnym wywozem dzieł sztuki z Polski?

Kalendarz

Kwiecień 2021 Maj 2021
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30