Informacja o rozprawie nt. rynku antykwarycznego

​Informacja o rozprawie na temat rynku antykwarycznego:


"Dlaczego polski rynek antykwaryczny znajduje się obecnie w kryzysie? Czy mamy do czynienia z odwrotem od kolekcjonowania sztuki antykwarycznej? Mimo rozwoju rynku dóbr luksusowych w Polsce w ostatnich latach, osławione „bogacenie się Polaków” nie przekłada się znacząco na kondycję rynku sztuki. Daje się raczej zauważyć, iż wartość samego rynku sztuki rośnie w znacznie wolniejszym tempie. Co zatem jest zaporą?

Wedle tez rozwijanych przez Dorotę Żaglewską, autorkę rozprawy doktorskiej „Rola kapitału kulturowego na polskim rynku antykwarycznym” pisanej pod kierunkiem prof. dra hab. Grzegorza Dziamskiego, a bronionej 23. maja 2016 roku w Instytucie Kulturoznawstwa UAM w Poznaniu, odpowiedź na powyższe pytania znajduje się w zasobach kapitału kulturowego. Bazując na teorii Pierra Bourdieu, autorka pracy bada polski rynek antykwaryczny. Korzysta także z zapisów rozmów z kilkunastoma ważnymi uczestnikami polskiego rynku: galerzystami, kolekcjonerami, ekspertami. Opisuje retorykę aukcji, fenomen ceny na rynku, rolę internetu, specyfikę wiedzy i doświadczenia, sytuację ekspertów i ekspertyz. Wraca do historii kolekcji Porczyńskich i Domu Aukcyjnego Abbey House, analizuje przypadek odzyskiwania „Pomarańczarki” Gierymskiego czy znaczenie portalu Artinfo. Praca doktorska pokazuje edukacyjny i kulturotwórczy potencjał rynku, próbując równocześnie wskazać kierunki jego rozwoju i perspektywy.

Osoby zainteresowane treścią całej rozprawy, autorka prosi o kontakt mailowy na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ".

 

Bezpłatny newsletter

Chcesz otrzymywać informacje związane z naszym stowarzyszeniem?

Ankieta

Czy jesteś za swobodnym wywozem dzieł sztuki z Polski?

Kalendarz

Kwiecień 2021 Maj 2021
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30