Projekt "Wywozy Zabytków"


Końcem ubiegłego roku udostępniliśmy listę członków SAP: Służbie Celnej, Służbie Granicznej i Ośrodkowi Ochrony Zbiorów Publicznych (obecnemu Narodowemu Instytutowi Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów). Przypominam, że ma to związek z tym, że SAP jest nie tylko jedynym działającym w Polsce stowarzyszeniem zrzeszającym antykwariuszy i marszandów sztuki, ale i wypracował "Podstawowe zasady działania i dobrego postępowania antykwariuszy i marszandów zrzeszonych w SAP", którym podlegają wszyscy członkowie SAP. Ponadto SAP należy do Międzynarodowej Unii Antykwarycznej CINOA (Confédération Internationale des Négotiants en Oevres d?Art.), czyli do światowej organizacji zrzeszającej antykwariuszy i marszandów z całego świata. Członków CINOA dodatkowo obowiązuje "Code of Ethics" (dostępny pod linkiem http://www.cinoa.org/index.pl?id=2273;).

 


W związku ze zmianą przepisów wywozowych w 2010 roku, Narodowym Instytutem Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów (dawniej OOZP) przygotowuje nową stronę internetową (www.wywozyzabytkow.pl) poświęconą wywozom zabytków za granicę.
Strona ta ma być przeznaczona nie tylko dla osób wywożących dzieła, lecz także dla funkcjonariuszy Straży Granicznej i Służby Celnej.

Na tej stronie będzie zamieszczona lista galerii antykwariatów zrzeszonych w SAP, które mają być powszechnie znane jako te, które są godne zaufania i wystawiane przez nie dokumenty nie budzą wątpliwości służb granicznych.


Dla wywożących NIMiOZ również chce uczynić ją użyteczną, dlatego też zwracamy się do Państwa z prośbą o informację z jakimi przedmiotami wg 15 kategorii wywozowych z ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami można się zwracać do poszczególnych antykwariatów zrzeszonych w SAP.
W załączniku znajduje się ankieta do wypełnienia. Pomoże to w usystematyzowaniu i efektywnym przebiegu projektu związanego z nową ustawą. Jest to także doskonała okazja do promocji i umocnienia pozycji na rynku poszczególnych galerii i antykwariatów.
Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa.

 

Ankieta do pobrania w doc

Ankieta do pobrania w pdf

 

Przypominam wszystkim członkom SAP, że ankiety można przesyłać pocztą na adres SAP (dostępny w zakładce kontakt), lub na adres OOZP.

Narodowy Instytut Muzealnicta i Ochrozny Zbiorów
ul. Goraszewska 7,
02-910 Warszawa
tel.: 22 651 53 00, 22 651 75 00
fax.: 22 642 11 85
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
http://www.nimoz.pl
 

Bezpłatny newsletter

Chcesz otrzymywać informacje związane z naszym stowarzyszeniem?

Ankieta

Czy jesteś za swobodnym wywozem dzieł sztuki z Polski?

Kalendarz

Kwiecień 2021 Maj 2021
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30