Aktualności


Kolejna edycja studiów "Rynek sztuki i antyków" - 2018 r

Umbanda 200x150 cm 2016 mSzanowni Państwo,

w związku z dużą ilością zapytań informujemy, że rekrutacja na studia podylomowe i kurs "Rynek sztuki i antyków" rozpocznie się w tym roku wcześniej niż zwykle, gdyż panel rejstracyjny będzie uruchomiony już w marcu.

Serdecznie zapraszamy do zapisów na studia, które rozpoczną się w październiku 2018 r. 

Przyjęcia według kolejności zgłoszeń.

W razie pytań zachęcam do kontaktu.

 

Z poważaniem

 

Ewelina Jakóbczyk

Specjalista ds. studiów podyplomowych "Rynek sztuki i antyków"

tel. 792 393 546

 

Więcej informacji o studiach na stronie w zakładce "Studia i edukacja".

 
Warsztaty - Księga ewidencyjna zabytków

aba 

Szanowni Państwo,

od 6.12.2017 roku obowiązuje rozporządzenie MKiDN z dn.4.12.2017 r ( Dz.U. poz.2249) w sprawie ksiąg ewidencyjnych, wydane na podstawie nowelizacji ustawy o ochronie zabytków z dn.23.07.2003 (Dz.U. z 2017 r. poz.2187). Sekretariat SAiMP rozesłał do wszystkich członków SAiMP interpretację zarządu ww. przepisów i list do MKiDN w sprawie wyjaśnienia dodatkowych kwestii. Jednak w dalszym ciągu pojawia się wiele niejasności i pytań w sprawie prowadzenia ksiąg. W związku z tym zarząd zwrócił się do Pana Adama Chełstowskiego, właściciela firmy Ad-Arte, biegłego sądowego a także osoby, która reprezentowała SAiMP podczas obrad komisji sejmowej w sprawach jw. o przygotowanie kursu instruktażowego, z którego każda zainteresowana galeria będzie mogła skorzystać. Oferta firmy poniżej oraz do pobrania.

Pozdrawiam


Wojciech Niewiarowski

​Prezes Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich

 

Warsztay - informacje - plik do pobrania

 


Agencja Ad-Arte Adam Chełstowski
ul. Wilcza 55/63 lok. 66
00-679 Warszawa
Tel. 726 404 773
www.ad-arte.pl

Ze względu na nałożony na wszystkie podmioty zajmujące się profesjonalnym obrotem zabytkami obowiązek prowadzenia ksiąg ewidencyjnych od dnia 6. grudnia 2017 roku, niezależnie od przewidywania sprzedaży zabytków w kwotach powyżej 10.000 zł, oferujemy szkolenie w zakresie aktualnego stanu prawnego i wypełniania księgi. Zajęcia prowadzone są w formie warsztatów, w czasie których kursant nauczy się prawidłowo ewidencjonować zabytki.

Zakres warsztatów:
1. Zapoznanie z aktualnym stanem prawnym wraz z możliwościami interpretacji przepisów
2. Możliwe zagrożenia w związku z obowiązkiem prowadzenia księgi
3. Opis sposobu zgłaszania (ewidencjonowania), przechowywania i archiwizowania księgi
4. Konieczne oraz wskazane modyfikacje umowy komisowej i umowy zakupu zabytków
5. Określenie zbioru zabytków objętych koniecznością wpisu
6. Prezentacja kart wraz z omówieniem przykładowych wpisów
7. Omówienie rekomendacji SAiMP dotyczącej interpretacji przepisów
8. Omówienie możliwości reagowania w przypadku kontroli, ewentualnych sankcji prawnych i innych sytuacji kryzysowych

Warsztaty, w zależności od potrzeby, trwają 1-2 godzin i mogą być przeprowadzone w siedzibie zamawiającego.
Koszt w Warszawie wynosi 250 zł brutto dla pierwszej osoby z firmy i 100 zł dla każdej kolejnej. W przypadku zajęć prowadzonych poza Warszawą należy doliczyć koszty dojazdu. Firma wystawia faktury VAT.
W cenie konsultacji firma otrzymuje jedną gotową do zgłoszenia księgę (na 50 obiektów) oraz pliki do wydruku.

Adam Chełstowski

 
Polecana publikacja dla młodych artystów, antykwariuszy...

artysta

 

Autor książki: Wojciech Niewiarowski
Tytuł publikacji: „ Artysta u progu kariery zawodowej”
Wydawnictwo: Galaktyka
Rok wydania: 20.12.2017
Ilość stron: 272

 

 

 

Gdzie kupić:
https://www.galaktyka.com.pl/product,,915,3.html

 

Plik do pobrania

 

W ramach publikacji polecanych przez Stowarzyszenie Antykwariuszy i Marszandów Polskich, chcielibyśmy zachęcić do lektury książki napisanej z punktu widzenia doświadczonego antykwariusza i wykładowcy akademickiego, który od lat zajmuje się promocją i wsparciem przedstawicieli młodej sztuki na polskim rynku. Książka jest swoistym poradnikiem m.in. dla młodych malarzy debiutujących na rynku sztuki, z którego mogą się dowiedzieć, jak najefektywniej ukierunkować karierę zgodnie ze swoimi potrzebami (czy w postaci współpracy z galerią sztuki, domem aukcyjnym, a może zakładając własną galerię?). Niezależnie od wyboru, młody artysta powinien wiedzieć, jakie prawo w Polsce go dotyczy, gdzie może starać się o stypendia oraz jak wyceniać swoje dzieła i promować swoją twórczość samodzielnie lub przy pomocy współpracy nawiązanej z wyspecjalizowanymi w tym aspekcie ww. podmiotami gospodarczymi. W Polsce brakowało dotychczas takiego poradnika zawierającego kompendium wiedzy dla początkujących artystów.

Ewelina Jakóbczyk, „Stowarzyszenie Antykwariuszy i Marszandów Polskich”

 

Recenzja ww. publikacji określonej jako "Poradnik dla młodych debiutantów":

http://www.rp.pl/Kolekcje/312319978-Jak-sobie-poradzic-na-trudnym-rynku-sztuki.html 

 

 
Polecana publikacja dla antykwariuszy i osób zainteresowanych sztuką

galeria szubrawcowRecenzja książki Philipa Hooka „Galeria szubrawców”

Recenzja - plik do pobrania

dr Wojciech Niewiarowski


„Galeria szubrawców” Philipa Hooka to interesująca opowieść o losach antykwariuszy i marszandów, czyli osób handlujących sztuką im współczesną, obejmującą okres od renesansu do drugiej połowy XX wieku. Śledząc osiągnięcia artystów, podziwiając ich dzieła na wystawach i analizując osiągane przez ich dzieła ceny na rynku aukcyjnym nie zdajemy sobie sprawy z tego, że prawie za każdą artystyczną karierą stoi marszand, osoba dbająca o interesy twórcy. Równolegle do świata sztuki rozumianego jako wystawy muzealne, galeryjne czy konkursy prezentujące publiczności dzieła wytworzone przez artystów plastyków istnieje świat interesów, w którym rozgrywa się walka o pieniądze ze sprzedaży dzieł. Toczą ją marszandzi, których celem jest osiąganie jak największych przychodów ze sprzedaży obrazów i rzeźb autorstwa twórców, których reprezentują. Tylko bardziej dociekliwi amatorzy sztuki wiedzą lub domyślają się, że pojawienie się na wystawie wybitnych dzieł artysty i osiąganie przez nie wysokich notowań aukcyjnych jest wynikiem pracy reprezentującego go marszanda. To on miał pomysł, żeby ekspozycję przygotować, dokonał selekcji dzieł, zorganizował kampanię medialną i w końcu doprowadził do sprzedaży części z nich. Walka toczy się o stosunkowo wąska grupę klientów – kolekcjonerów i inwestorów poszukujących alternatywnych wobec powszechnie stosowanych możliwości lokowania kapitału. Wymaga od marszandów nie tylko wiedzy ekonomicznej, ale konsekwencji i determinacji, przede wszystkim jednak rozpoznawania sztuki wysokiej jakości i stosowania narzędzi do rozpowszechnianie tej wiedzy. Jak ujął do David Wildenstein: „Nasz fach polega na umiejętności przewidzenia, który kapelusz będzie modny i na założeniu go, nim zrobią to inni.”
Autor książki ukazuje rozwój rynku sztuki poprzez perypetie najwybitniejszych związanych z nim postaci. Możemy śledzić ich losy, widzieć jakie podejmowali decyzje i jakie były ich konsekwencje finansowe – raz zarabiali krocie, innym razem tracili wszystko co mieli. Stawia też tezę, a wie o czym pisze, bo ma ponad dwudziestoletnie doświadczenie w handlu dziełami sztuki, że każdy marszand powinien mieć w zanadrzu jakąś alternatywną profesję, dodatkowe zajęcie na trudne czasy. W rzeczy samej wykonywanie zawodu marszanda, co Hook dobitnie udowadnia, obarczone jest wielkim ryzykiem i przeznaczone tylko dla osób posiadających odpowiednie predyspozycje - nie bojących się ryzyka lub z gwarantującym bezpieczne życie zapleczem finansowym.

 
Życzenia od SAiMP
Szanowni Państwo,
pragniemy złożyć życzenia Ciepłych, Radosnych i Rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia.
Niech nadchodzące święta przyniosą Państwu szczęście i pomyślność oraz dodadzą otuchy w zmaganiu się z codziennością.
Zaś Nowy Rok niechaj będzie czasem realizacji wszystkich planów i marzeń - zarówno prywatnych, jak i tych zawodowych.
 
W imieniu Zarządu SAiMP
Wojciech Niewiarowski
Prezes Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich
 
SAiMP-kartka świateczna2016-1
 
Księgi ewidencyjne

IMG 9129Informujemy, że 5 grudnia 2017 r. w Dzienniku Ustaw RP pod poz. 2249 zostało ogłoszone Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 4 grudnia 2017 r. w sprawie ksiąg ewidencyjnych prowadzonych przez podmioty gospodarcze wyspecjalizowane w zakresie obrotu zabytkami na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Treść rozporządzenia - plik do pobrania.
Rozporządzenie dostępne jest również na stronie http://www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2017/2249

Do ksiąg ewidencyjnych należy wprowadzać wszystkie zabytki sprzedane powyżej 10000 zł.
Szczegóły istotne dla członków SAiMP rozsyłamy na bieżąco drogą e-mailową.
Zachęcamy również do lektury wywiadu przeprowadzonego przez Artinfo z dr-em Wojciechem Szafrańskim oraz do zapoznania się z przykładowym wypełnieniem księgi ewidencyjnej.

Artinfo.pl "Wiedza dla rynku" - link do artykułu 

 
Warszawskie Targi Sztuki 2017

wts-podziękowania 001

 
Hossa trwa? Raport SAiMP - rankingi sprzedaży artystów

SAiMP-logoHossa trwa?
Raport Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich z krajowego rynku sztuki za I półrocze 2017 r.

 

Wojciech Niewiarowski i Ewelina Jakóbczyk (SAiMP)
Rafał Kamecki (Artinfo.pl)

 

   Znaczący wzrost obrotów polskiego rynku sztuki w 2016 roku stanowi nie tylko ważny fakt z dziedziny ekonomii, ale też źródło inspiracji do rozważań dla kolekcjonerów  i inwestorów zainteresowanych dobrami alternatywnymi. Zachodzące na tym specyficznym rynku zmiany stają się polem do badań dla firm albo w nim uczestniczących, albo go obserwujących, które potrzebują danych i fachowej ich interpretacji. Taka zapewne była przyczyna opublikowania, pierwszych w historii portalu internetowego Artinfo.pl, raportów prezentującego najważniejsze wydarzenia z dziedziny handlu dziełami sztuki w Polsce w roku 2016 oraz od stycznia do końca czerwca 2017 roku. Raport Artinfo.pl za pierwsze półrocze, zgodnie z zamierzeniami jego twórców, jest skondensowany w formie i treści, ogranicza się do prezentacji wyników firm uczestniczących w rynku i listy najdrożej sprzedanych dzieł.  Jednak dla kolekcjonerów i inwestorów ważne są także inne informacje, przede wszystkim rankingi sprzedaży artystów, które pozwalają ocenić tendencje dominujące na rynku. Istotne jest bowiem, który artysta sprzedaje dużo, a który drogo, jak te sprzedaże mają się do lat poprzednich i co za tym idzie, jak rokują na przyszłość. Oczywiście, pierwsze półrocze to za krótki okres badawczy by formułować daleko idące wnioski, ale minione sześć miesięcy, zwłaszcza po dobrym roku 2016 (patrz – Raport Artinfo za 2016) stanowi dobry punkt wyjścia do oceny naszego rynku. Dlatego prezentujemy Państwu wspólny, poszerzony  raport za pierwsze połowę 2017 roku autorstwa Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich (SAiMP) oraz Artinfo.pl.

.....

Pobierz bezpłatnie całość artykułu (razem z rankingami 100 najlepiej sprzedajacych się artystów ze sztuki dawnej i tzw. Młodej Sztuki) - plik do pobrania

 

 
Raport Artinfo.pl. Sztuka Dawna i Współczesna

Raport ARTINFO
Sztuka Dawna i Współczesna

Szanowni Państwo,

Artinfo.pl kontynuuje cykl raportów poświęconych rynkowi dzieł sztuki w Polsce.
Aktualna odsłona to wyjątkowe opracowanie! Od początku istnienia Artinfo zawsze zadawaliśmy sobie pytanie, która sztuka jest silniejsza - dawna czy współczesna?
Nadszedł więc czas na spojrzenie w liczby. Układ sił postanowiliśmy przeanalizować na podstawie ostatniego, pełnego roku na rynku aukcyjnym.

Zanim jednak przejdziemy dalej, warto zastanowić się nad odwiecznym dylematem, gdzie przebiega granica między sztuką dawną a współczesną. Przyznaję - nie ma jednoznacznej definicji. Z tym problemem spotkaliśmy się już w 2000 roku, kiedy rozpoczynający swoją działalność portal potrzebował rozdzielić oferty sprzedaży galerii i antykwariatów. Wówczas przyjęliśmy podział, który z powodzeniem stosujemy do dziś. Granicę między dawną a współczesną wyznaczyliśmy na rok 1945.
Oczywiście niezbędne są korekty. Przecież niektórzy artyści tworzący na początku XX wieku, byli aktywni jeszcze po zakończeniu wojny. Tacy artyści jak Jerzy Kossak (zm. w 1955), Wojciech Weiss (-1950), czy Alfons Karpiński (-1961) nadal tworzyli w stylistyce poprzedniej epoki.
Analogiczna sytuacja dotyczy współczesnych artystów - choć w tym przypadku, prace przedwojenne są niezwykłą rzadkością i obiektem poszukiwań wielu kolekcjonerów. Do przykładów możemy zaliczyć Władysława Strzemińskiego (zm. w 1952 roku), Katarzynę Kobro (-1951), Henryka Stażewskiego (-1988).
Zatem oprócz daty powstania pracy, liczy się także artysta i to w jakiej stylistyce pozostają jego prace. W ten sposób najpełniej można wyznaczyć podział na sztukę dawną i współczesną.

Przejdźmy do wyników naszego Raportu.
Czy rekordy sprzedaży Jacka Malczewskiego, Józefa Chełmońskiego, Józefa Brandta, mogą przeciwstawić się Fangorowi, Opałce, Nowosielskiemu czy Kantorowi?
A może nowy segment na rynku aukcyjnym - Młoda Sztuka, wraz ze swoją ogromną liczbą transakcji jest w stanie przechylić szalę zwycięstwa? Zapraszamy do analizy wykresów!

Z poważaniem
Rafał Kamecki

 

http://www.artinfo.pl/pl/publikacje/artinformacje/artinfo-pl-raport-sztuka-dawna-i-wspolczesna-w-2016-roku-w-liczbach/

 
Wiedza dla rynku - Wywiad z dr-em Wojciechem Szafrańskim

dr-szafranskiWIEDZA DLA RYNKU

Szanowni Państwo!

Prezentujemy nowy dział informacyjny Artinfo.pl - WIEDZA DLA RYNKU.
Będziemy w nim omawiać ważne tematy związane z rynkiem dzieł sztuki w Polsce. Postaramy się przybliżyć Państwu aktualne zagadnienia i zmiany bezpośrednio dotyczące naszej branży. W skrócie będzie to dział o rynku i dla rynku!
Wiedzę z cyklicznych artykułów będą czerpać antykwariusze, marszandzi i szerokie grono uczestników rynku.

Nasz pierwszy tekst poświęcamy nowym regulacjom, które niebawem staną się obowiązującym prawem na naszym rynku.
Środowisko antykwariuszy i marszandów jest w tym przypadku szczególnie zainteresowane interpretacją nowych zapisów. Poszerzając spojrzenie na temat "Ksiąg ewidencyjnych" przeprowadziliśmy dla Państwa rozmowę z doktorem Wojciechem Szafrańskim, adiunktem Wydziału Prawa i Administracji UAM w Poznaniu, kierownikiem Zespołu Naukowo-Badawczego Obrotu Dziełami Sztuki i Prawnej Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, byłym doradcą ds. rynku sztuki w Programach Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zapraszamy do zapoznania się z treścią rozmowy.
Rafał Kamecki

Artinfo.pl: Księga Policyjna służy monitorowaniu rynku. 6 grudnia wejdzie w życie nowelizacja ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, która nakazuje antykwariuszom prowadzenie księgi ewidencyjnej, potocznie nazywanej księgą policyjną. Mówił Pan o tym podczas niedawnego zjazdu z okazji XX lat Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich. Zasygnalizujmy, czemu ma służyć nowe prawo?

 
Zmiany w prawie - ważne informacje dla galerii, domów aukcyjnych i antykwariatów

KOMUNIKAT ZARZĄDU 
STOWARZYSZENIA ANTYKWARIUSZY I MARSZANDÓW POLSKICH

Plik do pobrania

- księgi ewidencyjne,

- droit de suite,

- JPK.

 
«PoczątekPoprzednia1234567NastępnaOstatnie»

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Bezpłatny newsletter

Chcesz otrzymywać informacje związane z naszym stowarzyszeniem?

Ankieta

Czy jesteś za swobodnym wywozem dzieł sztuki z Polski?

Kalendarz

Lipiec 2017 Sierpień 2017 Wrzesień 2017
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31