Biuletyn SAP nr 113 - 11/12.2009
    Na początku biuletynu poruszę kwestię niezwykle aktualną w ubiegłym miesiącu w naszym Stowarzyszeniu. Mam na myśli współorganizowane przy współpracy Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego ? studia podyplomowe i kurs Rynek sztuki i antyków. Jak już wspominałam w poprzednim biuletynie, możemy nasze działanie na tym polu nazwać sukcesem. Przy każdej kolejnej edycji zgłasza się bowiem do nas coraz więcej osób zainteresowanych poszerzaniem swojej wiedzy z dziedziny sztuki. Jako dowód podam liczby. Na pierwszej edycji, która rozpoczęła się w marcu 2008 roku, naukę podjęły 42 osoby, natomiast na trzeciej, która swój początek miała na przełomie października i listopada b.r. ? mamy już 63 studentów i kursantów. Aby stworzyć jak najbardziej komfortowe warunki do nauki ? musieliśmy nawet stworzyć dwie grupy. To duże zainteresowanie niezmiernie nas cieszy. Stowarzyszenie ma bowiem swój udział w popularyzacji sztuki, która jest przecież tematem przewodnim w życiu każdego z naszych członków. Dodam jednak, że cieszy nas nie tylko duża liczba osób na współorganizowanym przez nas kierunku ? ale również i różnorodność miejsc z których pochodzą oraz dziedziny, z którymi są na co dzień związane. Nasi studenci i kursanci dojeżdżają na zajęcia nie tylko z całej Polski, w tym z jej najodleglejszych krańców, ale i z zagranicy. Ponadto są to zarówno osoby, które na co dzień zajmują się sztuką (są związane w swojej pracy zawodowej z galeriami, antykwariatami itp.), jak i osoby z pozoru nie związane z rynkiem sztuki, a wręcz z dziedzin stosunkowo odległych ? pracujące w bankach, różnego rodzaju instytucjach finansowych, czy firmach z zupełnie odległych branży.

    Pragnę poruszyć także inną kwestię dotyczącą naszego Stowarzyszenia i jego rozwoju na przestrzeni lat. Studium podyplomowe i kurs Rynek sztuki i antyków jest przecież jedynym z sukcesów osiągniętych przez nas na przestrzeni lat. Wspomnę tutaj chociażby kwestię  ekspertów, podatku VAT, czy ciągle aktualną sprawę ustawy o wywozie dzieł sztuki za granicę. Warto o tym pamiętać. A że pamięć bywa ulotna, postanowiliśmy ją odświeżyć. Jeden z naszych członków ? Pan Waldemar Mierzwa podjął się zadania spisania ?Kroniki Stowarzyszenia Antykwariuszy Polskich?. Znajdzie się w niej usystematyzowana i opisana historia SAP od początków powstania, która zostanie opatrzona w archiwalne zdjęcia. Prosimy wszystkich, którzy dysponują jakimikolwiek materiałami w tej sprawie o przesyłanie ich do sekretariatu SAP.
    Ale nie zamierzamy koncentrować się tylko na przeszłości, o której warto jednak pamiętać i korzystać z jej dorobku. Bo przecież dla nas wszystkich to przeszłość jest najcenniejsza. Chcemy iść z duchem czasu i poprzez rozwinięcie nazwy naszego Stowarzyszenia - lepiej odzwierciedlić sedno i sens jego istnienia. Dlatego też na ostatnim zebraniu Zarządu padła propozycja, aby dotychczasową nazwę SAP rozwinąć na ?SAP - Sztuka Dawna i Współczesna?. Jest to propozycja, którą poddamy dyskusji na kolejnym Walnym Zgromadzeniu, ale póki co chcemy zasięgnąć opinii o niej u wszystkich członków.
   Chciałabym poruszyć jeszcze niezwykle aktualną obecnie kwestię pozyskiwania Funduszy Europejskich. Antykwariat Rara Avis pozyskał już takie wsparcie ze strony funduszy pochodzących z Unii Europejskiej i jest już w ostatniej fazie realizacji swojego projektu. Wydaje mi się zatem, że szlaki są już przetarte. Jeżeli Państwo byliby zainteresowani uzyskaniem wszelkich uwag dotyczących realizacji projektu, chętnie udzielę informacji z własnego doświadczenia.
   Jeżeli chodzi o merytoryczną stronę zagadnienia, postanowiłam zorganizować dla Państwa wykład, który odbędzie się 5.12.2009 w trakcie trwania VII Warszawskich Targów Sztuki. Będzie on prowadzony przez Panią Edytę Pęcherz z Centrum Funduszy Europejskich w Krakowie. Wykład rozpocznie się o godzinie 14:00. Pierwsza jego cześć będzie poświecona zagadnieniom pozyskiwania Funduszy Europejskich dla naszego środowiska. Druga zaś to możliwość zadawania pytań. Po wykładzie istnieje możliwość indywidualnych konsultacji ? do czego serdecznie wszystkich zachęcam. Roześlemy do wszystkich Państwa informacje e-mailowe dotyczące tego zagadnień. Ze swojej strony dodam jeszcze, że nie należy zrażać się ilością procedur po pokonania, gdyż są one do przejścia, a fundusze te mogą pomóc w rozwoju naszych galerii i antykwariatów.

Zuzanna Migo-Rożek
Prezes SAP
 

Bezpłatny newsletter

Chcesz otrzymywać informacje związane z naszym stowarzyszeniem?

Ankieta

Czy jesteś za swobodnym wywozem dzieł sztuki z Polski?

Kalendarz

Kwiecień 2021 Maj 2021
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30