Biuletyn SPA nr 114 - 01/03.2010
    Pragnę powitać wszystkich Członków Stowarzyszenia Antykwariuszy Polskich w nowym roku. Mam nadzieję, że rok 2009 był dla wszystkich przynajmniej udany i że rok kolejny będzie również obfitował w sukcesy na polu zawodowym i prywatnym.
    Na wstępie wrócę do wydarzeń, które miały miejsce na początku grudnia ubiegłego roku. W dniach 4-6 grudnia odbyły się VII Warszawskie Targi Sztuki, podczas których mieliśmy możliwość wysłuchać wykładu p. Edyty Pęcherz (z Centrum Funduszy Europejskich w Krakowie) ? poświęconego kwestii pozyskiwania Funduszy Europejskich w ramach naszej działalności. Jeśli ktoś z Państwa nie mógł być obecny, a jest zainteresowany tą tematyką, to proszę kontaktować się z naszym sekretariatem, który przekaże kontakt do wspomnianego powyżej Centrum Funduszy Europejskich.

    Podczas trwania Targów Sztuki odbyło się również kolejne zebranie Zarządu SAP. Nakreśliliśmy na nim plany na 2010 r. Zamierzamy m.in. przekształcić stronę internetową naszego Stowarzyszenia www.antykwariusze.pl. Chcemy, aby była bardziej funkcjonalna i przydatna. Będą na niej dostępne: porady, ujednolicone wzory dokumentów przydatnych w obrocie na rynku dzieł sztuki i antyków, kalendarz wydarzeń, galeria zdjęć, moduł ogłoszeń, system banerów i reklam itp. Zostaną również zamieszczone rozbudowane informacje o wszystkich członkach SAP wraz z aktywnymi linkami odsyłającymi do stron galerii i antykwariatów. Zarząd jednogłośnie wyraził zgodę na projekt nowej strony, której powstanie będzie koordynowane przez p. Rafała Kameckiego i p. Konrada Szukalskiego.
    1 grudnia 2009 odbyła się w Warszawie konferencja zorganizowana przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej z Ministerstwa Finansów w związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy z dnia 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowania terroryzmu. SAP reprezentował na niej p. Piotr Lengiewicz. Jednym z głównych wniosków z konferencji jest to, iż przedsiębiorcy powinni uważnie obserwować swoich klientów (szczególnie tych jednorazowo lub sumarycznie dokonujących zakupów za ponad 15 tys. euro) i w takich przypadkach sporządzać odpowiednie analizy, które należy przedstawić w razie kontroli i wnioski z tych analiz przechowywać przez 5 lat. W galerii czy antykwariacie musi być sporządzona procedura postępowania w wypadku podejrzenia ?prania pieniędzy? itp. Korzystne dla galerii i antykwariatów jest to, że w przypadku podejrzanego klienta nie ma obowiązku ?zamrażania? obiektu. Więcej informacji rozesłaliśmy do członków SAP e-mailem. W razie pytań proszę kontaktować się z p. Piotrem Lengiewiczem.
    Wrócę jeszcze do ciągle aktualnego tematu legislacji ustawy o wywozie dzieł sztuki za granicę. Ustawa ta nie mogła wejść w grudniu pod głosowanie z powodu dyskusji na temat ustalanego przelicznika euro. Najważniejsze jest jednak to, że jest już w ostatecznej formie i zapewne w takiej przejdzie głosowanie. Otrzymaliśmy także z komisji pracującej nad ustawą informację, że do końca marca ustawa ma być przegłosowana. Po 20 dniach ma być w Senacie, a później u prezydenta. Liczymy na to, że w czerwcu powinna wreszcie wejść w życie.
    Na zakończanie chciałabym Państwa poinformować, że Ośrodek Ochrony Zbiorów Publicznych (OOZP) wraz z SAP i DA Rempex - organizuje przedsięwzięcie, o którym kilka słów poniżej.
    Dwadzieścia lat wolnego rynku sztuki skłania do refleksji. Skłania do spojrzenia na przeszłość, na teraźniejszość, ale także w przyszłość. Każdy kto zetknął się ze sztuką dawną czy współczesną dostępną na rynku, bywał na aukcjach i w antykwariatach ma świadomość, że nasz wolny rynek sztuki nie jest pozbawiony wad. O niektórych mówi się głośno, o niektórych się wstydliwie milczy. Wydaje się, że po dwudziestu latach dojrzeliśmy do tego, by ponownie stworzyć wolny rynek, tym razem wolny od różnego rodzaju patologii. Temu służyć ma przygotowywany przez Ośrodek Ochrony Zbiorów Publicznych (www.oozp.pl) i Stowarzyszenie Antykwariuszy Polskich (www.antykwariusze.pl) cykl seminariów zatytułowany ?PROBLEMATYKA AUTENTYCZNOŚCI DZIEŁ SZTUKI NA POLSKIM RYNKU. TEORIA ? PRAKTYKA ? PRAWO?.
    Fałszerstwa dzieł sztuki są zjawiskiem znanym już w starożytności. Z reguły przyczyną tego była chęć zysku. Mechanizm zdawał się prosty ? wystarczyło podrobić pracę mistrza, a następnie sprzedać ją jako jego oryginalne dzieło. Z biegiem czasu fałszerstwo stało się procederem bardziej skomplikowanym, a jego badanie wyszło poza naukowe dywagacje historyków sztuki. By opisać fałszerstwo dzieła sztuki potrzeba specjalistów. Dlatego też do udziału w naszych seminariach zaprosiliśmy zarówno historyków sztuki, konserwatorów, antykwariuszy, jak i kryminologów oraz prawników. Pragniemy, by wzięli w nich udział także goście zagraniczni, mogący podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat tego zjawiska i funkcjonowania rynku sztuki w ich krajach.
    Spotkania będą odbywały się w siedzibie Domu Aukcyjnego Rempex w Warszawie: 16 marca, 13 kwietnia, 11 maja, 14 września i 12 października oraz w Krakowie: 8 czerwca 2010  (w trakcie dorocznego Zgromadzenia Antykwariuszy).
    Udział w spotkaniach dla członków SAP i innych zaproszonych gości jest bezpłatny, a po wszystkich przewidzianych wykładach powstanie publikacja wraz z wersją elektroniczną, którą otrzymają wszyscy uczestnicy. Zgłoszenia prosimy przesyłać do biura SAP na adres e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .
    Już teraz widać jak było potrzebne zorganizowanie dyskusji w tym ważnym temacie. Ilość osób, które zgłosiły swoje przybycie, przeszła nasze najśmielsze oczekiwania.
    Ponadto chciałabym zaprosić zainteresowanych tematem na konferencję pt "RYNEK DZIEŁ SZTUKI. WSPÓŁCZESNE PROBLEMY I PERSPEKTYWY ROZWOJU?, która odbędzie się 31 marca w Warszawie m. in. pod patronatem SAP. Osoby zainteresowane uczestnictwem prosimy o przesyłanie zgłoszeń na   e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .
    Serdecznie zapraszam w imieniu Zarządu SAP do uczestnictwa w wykładach, które mogą znacznie wzbogacić wiedzę wszystkich antykwariuszy i marszandów sztuki, która może być pomocna przy prowadzeniu działalności na rynku sztuki. Pytania dotyczące konferencji proszę kierować do sekretariatu SAP. O wszystkich szczegółach związanych z tymi przedsięwzięciami będziemy Państwa informować na bieżąco.

Zuzanna Migo-Rożek
Prezes SAP
 

Bezpłatny newsletter

Chcesz otrzymywać informacje związane z naszym stowarzyszeniem?

Ankieta

Czy jesteś za swobodnym wywozem dzieł sztuki z Polski?

Kalendarz

Kwiecień 2021 Maj 2021
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30