Biuletyn SAP nr 115 - 04.2010
    Na wstępie zapraszam wszystkich członków Stowarzyszania Antykwariuszy Polskich na Walne Zgromadzenie, które odbędzie się 8 czerwca (we wtorek) w Krakowie. Szczegółowy program zebrania roześlemy do członków pocztą.

    Obecny rok zapowiada się dla nas pracowicie i  bardzo interesująco. Zarówno dla zarządu SAP jak i wszystkich Państwa, czego pierwsze sygnały widać było na spotkaniu 16 marca 2010 roku w Warszawie. Zainaugurowaliśmy wtedy cykl konferencji współorganizowanych z Ośrodkiem Ochrony Zbiorów Publicznych pt. ?PROBLEMATYKA AUTENTYCZNOŚCI DZIEŁ SZTUKI NA POLSKIM RYNKU - TEORIA * PRAKTYKA * PRAWO?.  Już po pierwszym seminarium można stwierdzić, że zrealizowanie pomysłu w w/w temacie okazało się niezwykle potrzebne. Zainteresowanie udziałem w spotkaniach przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Widać z tego jak pilny i palący jest to problem dla  środowiska antykwarycznego zainteresowanego wprowadzeniem zmian i stworzeniem zasad. Mam nadzieję, że rynek antykwaryczny po dwudziestu latach ?wolnej działalności?, dojrzał już do tego, aby brać czynny udział w próbie uregulowań, które chcielibyśmy, aby zakończyły się rozwiązaniami w prawie, pozwalającymi na działanie według ustalonych procedur. Zdaję sobie sprawę, że tematyka jest skomplikowana i niezmiernie trudna do ubrania w ramy, dlatego udział w poszczególnych seminariach osób z różnych kręgów związanych ze sztuką ? historyków sztuki, muzealników, konserwatorów, prawników, kryminologów, funkcjonariuszy policji i antykwariuszy pozwoli na wypracowanie odpowiednich ustawowych schematów postępowania. Dzięki tak szerokiemu spektrum osób zainteresowanych i związanych ściśle ze sztuką ? po każdym z prezentowanych wykładów wywiązywały się ożywione dyskusje, w czasie których poruszono wiele palących problemów, niezwykle aktualnych w kwestii obrotu dziełami sztuki. Poruszony był m.in. problem falsyfikatów, które wracają do obiegu, wadliwych ekspertyz oraz generalnie problem z wydawaniem ekspertyz przez kompetentnych rzeczoznawców z muzeów dla prywatnych osób lub galerii.
     31 marca w Warszawie odbyła się również przy współudziale SAP konferencja zatytułowana: "RYNEK DZIEŁ SZTUKI. WSPÓŁCZESNE PROBLEMY I PERSPEKTYWY ROZWOJU?. Spotkanie zorganizowane zostało przez Koło Naukowe Prawa Administracyjnego Uniwersytetu Warszawskiego z inicjatywy Pani dr Katarzyny Zalasińskiej. Materiały z tego spotkania oraz z burzliwych dyskusji po wykładach opublikowane zostaną drukiem, najprawdopodobniej tuż po wakacjach. Zawiadomimy Państwa o tym niezwłocznie. Dla tych z Państwa, którzy nie mogli uczestniczyć w wykładach osobiście gorąco polecam zapoznanie się z publikacją.
    Ponadto, mimo tragedii jaka dotknęła nasz naród 10 kwietnia 2010 roku i niepowetowanej straty jaką poniosło nasze środowisko, w chwili odejścia m.in. Generalnego Konserwatora Zabytków Pana Tomasza Merty, zaplanowane na 13 kwietnia seminarium z cyklu konferencji poświęconych autentyczności dzieł sztuki ? odbyło się. Spotkania te dotyczą pracy nad polepszeniem naszego prawa dotyczącego ochrony sztuki i ochrony zabytków. Ponieważ pracę tę popierał śp. Minister Tomasz Merta ? konferencja kwietniowa odbyła się ku czci jego pamięci.
    Kolejne seminaria z cyklu konferencji poświęconej problemowi autentyczności dzieł sztuki odbędą się w następujących terminach:
- 11 maja (Warszawa),
- 8 czerwca (Kraków),
- 14 września (Warszawa),
- 12 października (Warszawa)
   Serdecznie zapraszam do zgłaszania się na pozostałe terminy konferencji. Przypominam, że udział jest bezpłatny, a po wszystkich przewidzianych wykładach powstanie publikacja wraz z wersją elektroniczną, którą otrzymają wszyscy uczestnicy. Zgłoszenia prosimy przesyłać do biura SAP na adres e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .
   Na zakończenie biuletynu niezwykle istotna kwestię dla wszystkich antykwariuszy i marszandów sztuki. Otóż 12 kwietnia 2010 roku ?Ustawa z dnia 18 marca 2010 roku o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz o zmianie niektórych innych ustaw? została podpisana przez Marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego, zastępującego zmarłego tragicznie Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Ostateczna jej treść jest dostępna na stronach Sejmu RP oraz od momentu kiedy ukażą się do niej przepisy wykonawcze na stronie SAP ? www.antykwariusze.pl.

Zuzanna Migo-Rożek
Prezes SAP
 

Bezpłatny newsletter

Chcesz otrzymywać informacje związane z naszym stowarzyszeniem?

Ankieta

Czy jesteś za swobodnym wywozem dzieł sztuki z Polski?

Kalendarz

Kwiecień 2021 Maj 2021
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30