Biuletyn SAP nr 119 - 10/12.2010

    Biuletyn chciałabym rozpocząć od zagadnienia najbardziej chyba absorbującego obecnie większość galerii i antykwariatów. Mam oczywiście na myśli mające się lada dzień ukazać i wejść w życie rozporządzenia wykonawcze w związku z Ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami ... z dnia 18 marca 2010. Najistotniejsze w nich regulacje dotyczą oczywiście wzorów dokumentów wywozowych. Bowiem w związku ze zmianą przepisów wywozowych i wprowadzeniu w ustawie określenia podmiotów wyspecjalizowanych, które mogą owe dokumenty dotyczące przewożonych przez granicę obiektów wystawiać, istniało dotychczas pytanie kto do tych podmiotów się zalicza. Problem ten był rozpatrywany w instytucjach odpowiedzialnych za wprowadzenie nowych przepisów wywozowych w życie i odpowiadających za kontrolę wyżej wspomnianych dokumentów. Jako że wszyscy członkowie Stowarzyszenia Antykwariuszy Polskich zobowiązani są do przestrzegania Podstawowych zasad działania i dobrego postępowania antykwariuszy i marszandów zrzeszonych w SAP (www.antykwariusze.pl) oraz Kodeksu Etyki (www.cinoa.org) dotyczącego wszystkich członków światowej organizacji antykwariuszy i marszandów sztuki CINOA ? świadczy to o ich rzetelności i wyspecjalizowaniu. Zatem między innymi dlatego członkowie SAP spełniają kryteria dotyczące podmiotów wyspecjalizowanych i mogą wystawiać dokumenty wywozowe. W związku z tym, aby ułatwić organom odpowiedzialnym za kontrolę tych dokumentów ? przekazaliśmy już listę członków SAP do Służby Celnej, Komendy Głównej Straży Granicznej, Ośrodka Ochrony Zbiorów Publicznych. Mamy nadzieję, że ułatwi ona pracę odpowiednich instytucji w weryfikowaniu dokumentów.


    Kolejnym istotnym wydarzeniem w SAP jest zakończenie rekrutacji do IV już edycji studiów podyplomowych i kursu Rynek sztuki i antyków. Podobnie jak przy poprzednich edycjach kierunku i tym razem zgłosiła się na studia duża liczba osób zainteresowanych poszerzaniem swojej wiedzy z zakresu szeroko pojętego rynku sztuki. Jeśli ktoś był zainteresowany i nie zdążył zapisać się na Rynek sztuki i antyków, informujemy, że kolejna edycja zaplanowana jest na rok 2011/2012, czyli rozpocznie się w październiku 2011 roku.
    Z innych informacji dotyczących ściśle naszego Stowarzyszenia chciałabym poinformować, że niedawno powstała praca magisterska dotycząca historii i działalności SAP. Jej fragmenty zostaną umieszczone na nowej stronie internetowej SAP.
    Ponadto przypominam, że w dalszym ciągu odbywa się co miesiąc konferencja współorganizowana przez OOZP i SAP, z cyklu PROBLEMATYKA AUTENTYCZNOŚCI DZIEŁ SZTUKI NA POLSKIM RYNKU - TEORIA * PRAKTYKA * PRAWO. Seminaria odbywają się do końca roku w Warszawie, a po ich zakończeniu zostanie wydana publikacja dotycząca całej konferencji. Kolejne spotkania z tego cyklu odbędą się w następujących terminach:
12 październik (wtorek),
9 listopad (wtorek),
4 grudzień (sobota).
    Przypominam Państwu, że konferencja pierwotnie miała zakończyć się w październiku, ale przez wzgląd na bardzo żywe zainteresowanie omawianą tematyką, ilość seminariów została zwiększona o dwa dodatkowe terminy w listopadzie i grudniu. Termin grudniowy wyjątkowo zaplanowano na sobotę, gdyż ostatnie spotkanie z cyklu konferencji odbędzie się w trakcie trwania VIII Warszawskich Targów Sztuki organizowanych przez Dom Aukcyjny Rempex w dniach 3-5 grudzień 2010r. Nawiązując do Targów Sztuki, chciałabym dodać, że planujemy zorganizować na nim spotkanie informacyjne z Policją i Służbą Celną, na którym przedstawiona będzie praktyczna interpretacja nowej ustawy i przepisów wykonawczych.


Zuzanna Migo-Rożek
Prezes SAP

 

Bezpłatny newsletter

Chcesz otrzymywać informacje związane z naszym stowarzyszeniem?

Ankieta

Czy jesteś za swobodnym wywozem dzieł sztuki z Polski?

Kalendarz

Kwiecień 2021 Maj 2021
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30