Biuletyn SAP nr 120 - 1/5.2011
    W niniejszym biuletynie pragnę poruszyć kilka istotnych kwestii dotyczących antykwariuszy i marszandów zrzeszonych w SAP.
    Zacznę od Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 18 lutego 2011 r. w sprawie wzorów dokumentów oceny wskazującej czas powstania zabytku, wyceny zabytku oraz potwierdzenia wwozu zabytku na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. 2011 nr 50 poz. 256) do ustawy dotyczącego wzorów dokumentów wywozowych, które uchwalono w końcu 8 marca 2011r. Przypominam, że obowiązuje ono od 23 marca 2011. Wzory dokumentów w wersji edytowalnej rozesłaliśmy do wszystkich Państwa drogą e-mailową.

    W związku z powyższą zmianą przepisów wywozowych w 2010 roku, nawiązaliśmy współpracę z Narodowym Instytutem Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów (dawniej OOZP) w ramach projektu ?Wywozy zabytków?. NIMiOZ przygotowuje nową stronę internetową (www.wywozyzabytkow.pl) poświęconą wywozom zabytków za granicę. Przypominam Państwu, że strona ta ma być przeznaczona nie tylko dla osób wywożących dzieła, lecz także dla funkcjonariuszy Straży Granicznej i Służby Celnej (ułatwi im pracę podczas kontroli dokumentów wywozowych). Na tej stronie będzie zamieszczona lista galerii antykwariatów zrzeszonych w SAP, które mają być powszechnie znane jako te, które są godne zaufania i wystawiane przez nie dokumenty nie budzą wątpliwości służb granicznych. Jest to także doskonała okazja do promocji i umocnienia pozycji na rynku poszczególnych galerii i antykwariatów. Dlatego też zachęcam tych z Państwa, którzy tego jeszcze nie uczynili ? do przesyłania wypełnionych ankiet uczestnictwa w projekcie.
    Podobną jak powyżej, nawiązaliśmy z NIMiOZ współpracę w kwestii troski o edukację środowiska kolekcjonerskiego. Mam tutaj na myśli oczywiście program "Bezpieczne zbiory - bezpieczne kolekcje". Warto propagować wśród naszych klientów ideę opisywania swoich zbiorów, które w ten sposób będą bezpieczniejsze. W ramach tego projektu powstała strona internetowa (www.bezpiecznezbiory.pl). Są na niej umieszczone dane naszych galerii i antykwariatów, które zgłosiły chęć uczestnictwa w propagowaniu tej  idei wśród swoich klientów. Otrzymaliśmy od NIMiOZ materiały informacyjne dotyczące tego projektu, które można umieszczać w gablotach i rozdawać klientom. Zatem serdecznie zapraszam do uczestnictwa również i w tym przedsięwzięciu.
    Nawiążę także do naszej współpracy z Policją (na mocy porozumienia podpisanego 18 listopada 2010 r. w Krakowie). Wydaje się, że ta współpraca, polegająca głównie na wymianie informacji, przebiega coraz sprawniej. Przykładem może być tutaj spektakularne działanie Policji, która praktycznie godzinę po stwierdzeniu kradzieży z domu Jerzego Nowosielskiego, przekazała nam tą informację, abyśmy mogli ją rozesłać do wszystkich członków naszego Stowarzyszenia. Wydaje się, że to właśnie sprawna komunikacja pomiędzy różnymi organami i instytucjami zaowocowała tym, że policji bardzo szybko udało się odzyskać część skradzionych obiektów i aresztować sprawców kradzieży.
    Rozpoczęliśmy niedawno rekrutację na kolejną już szóstą edycję - studiów podyplomowych i kursu Rynek sztuki i antyków, które to jak zwykle, współorganizujemy z Krakowska Akademią im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie. Zachęcam do zapoznawania się z programem kierunku i do licznego uczestnictwa.
    Przypominam także, że Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Antykwariuszy Polskich odbędzie się 21 czerwca 2011 roku (wtorek) w Krakowie, w siedzibie SAP przy ul. Miodowej 41/12 (I piętro) o godz. 12:00. Proszę o potwierdzanie przybycia.


Zuzanna Migo-Rożek
Prezes Stowarzyszenia Antykwariuszy Polskich
 

Bezpłatny newsletter

Chcesz otrzymywać informacje związane z naszym stowarzyszeniem?

Ankieta

Czy jesteś za swobodnym wywozem dzieł sztuki z Polski?

Kalendarz

Kwiecień 2021 Maj 2021
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30