Biuletyn SAP nr 104 - 12.2008/01.2009
    W dniach 5 ? 7 grudnia odbyły się w Hotelu Europejskim 6. Warszawskie Targi Sztuki. Wśród wystawców, występujących w tym roku w największej w historii ilości (60 stoisk) znalazło się po raz pierwszy stoisko Stowarzyszenia Antykwariuszy Polskich, przy którym podczas tych trzech targowych dni przebywałem niemal stale. Dało mi to okazję do spotkania i rozmów z ogromną ilością kolekcjonerów, marszandów, w tym także członków SAP. Magnesem przyciągającym do naszego stolika, oprócz znaczka CINOA, był elegancki dwujęzyczny przewodnik po galeriach i antykwariatach zrzeszonych w SAP.

    Jak zwykle, korzystając z obecności na Targach większości członków zarządu SAP, udało nam się przeprowadzić zebranie zarządu w prawie pełnym składzie i przedyskutować na nim wiele istotnych kwestii. Jedną z nich szczególnie chciałbym w tym biuletynie omówić.
    Takim szeroko omówionym przez nas tematem był przygotowany przez Wojciecha Niewiarowskiego projekt Kodeksu etyki handlarza dziełami sztuki ? antykwariusza i marszanda. Dokument ten (6 stron maszynopisu) stanowi kompendium wiedzy nie tylko w zakresie etyki, ale dotyczy tez wszelkich spraw , których znajomość może okazać się przydatna dla już prowadzących galerie i antykwariaty i dla tych, którzy dopiero się do tego przymierzają.
    Osobiście uważam projekt za trafiony. Po uwzględnieniu kilku uwag zarządu, minimalnie ingerujących w treść, kodeks zasługuje na zapoznanie się z nim ? nie tylko przez członków SAP, ale i wszystkich polskich marszandów. Ponieważ rok 2008 (podobnie jak 2007) jest rokiem jubileuszu 10 ? lecia istnienia SAP zaliczyłbym powstanie tego projektu do osiągnięć wieńczących jubileuszowy rok. Obok rejestracji  stowarzyszenia w KRS przez Sąd w listopadzie tego roku.
    Na zebraniu zarządu sprzeczaliśmy się między sobą, jak w Sejmie polskim niemalże, tyle, że konstruktywnie i przebieg spotkania oceniam na 5+. A jeśli o ocenach mowa to wykazali się również uczestnicy studiów podyplomowych Rynek Sztuki i Antyków, którzy liczną grupą stawili się na Targach promując nasze studia wśród wystawców i gości. Wieczorne towarzyskie spotkanie wystawców i zaproszonych gości odbyły się, tak jak i rok temu, w restauracji Honoratka, gdzie również, sądzą po ilości uczestników, okazało się, że ?targi rosną?.
    Przechodząc do spraw powszednich ? na dzień przed Targami otrzymałem informację z CINOA i UK Publications (wydawcy CINOA Directory) że przewodnik kierowany zostaje już do druku. Oznacza to, że z początkiem przyszłego roku go otrzymamy. Znajdzie się w niej lista wszystkich członków SAP, którzy mają uregulowane swoje zobowiązania wobec SAP, łącznie z tymi, którzy wstąpili do SAP w ostatniej chwili. Internetowy odpowiednik przewodnika znaleźć można na stronie www.cinoa.org.
    I wreszcie last but not least ? wielu marszandów i zwiedzających, spotykając mnie na jesiennych Targach, pytało co z krakowskimi Targami wiosennymi. Obiecywaliśmy przecież, że zostaną wznowione. Zachęcali, aby obietnicę zrealizować, obiecując swoje uczestnictwo. Może rzeczywiście w 2009 roku powinniśmy je zorganizować.
Życzę Państwu Wesołych Świąt i szczęścia w 2009 roku!


Jerzy Huczkowski
Prezes SAP
 

Bezpłatny newsletter

Chcesz otrzymywać informacje związane z naszym stowarzyszeniem?

Ankieta

Czy jesteś za swobodnym wywozem dzieł sztuki z Polski?

Kalendarz

Kwiecień 2021 Maj 2021
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30