Biuletyn SAP nr 107 - 04.2009
    Zacznę ten tekst od omówienia ?historycznego wydarzenia?  - jakim było przekazanie władzy przez seniora polskich antykwariuszy Konstantego Węgrzyna. Nie odbyło się ono co prawda przy ?okrągłym stole? ? ale za to wśród wielu znakomitych aktów Wojciecha Weissa. Jako że uroczystość przekazania władzy była jednocześnie otwarciem wystawy nie pokazywanych dotychczas prac artysty.

    Zapytacie Państwo kto tą władzę przejął stając się nowym właścicielem salonu Connaisseur? Wszystko pozostało w ?antykwarycznej rodzinie?, bo salon przejął Maciej Jakubowski, syn antykwariusza z Katowic, jednego z członków pierwszego Zarządu SAP (wybranego nota bene w 1997 roku na zebraniu, które prowadził  właśnie Konstanty Węgrzyn,  jako? senior).
    Kolejnym historycznym wydarzeniem, też dotyczącym Krakowa, jakie dziś jest jeszcze przed nami, ale gdy kwietniowe wydanie tego miesiecznika dotrze do Państwa, będzie już za nami ? jest egzamin dyplomowy i obrony kilkudziesięciu prac dyplomowych słuchaczy I-go studium podyplomowego ?Rynek sztuki i antyków? Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Niektóre z tych prac (wszystkie już przeczytałem) są na tak dobrym poziomie i zawierają tyle interesujących informacji, że  zasługiwałyby na upowszechnienie.
    Odnośnie naszego członkostwa w CINOA są dwie wiadomości: dobra i zła. Zacznę od tej pierwszej, jako że jest kryzys i nie należy przerażonych nim czytelników, wśród których są zarówno antykwariusze, jak i klienci naszych galerii ? pogrążać w rozpaczy. Otóż CINOA World Wide Members Directory 2009/2010 zawierający spis wszystkich członków CINOA z 31 najważniejszych narodowych stowarzyszeń z 21 krajów, już został wydrukowany i właśnie go otrzymujemy. Wydaje mi się ta książka znacznie bardziej udana (ciekawa okładka, nieco mniejszy i bardziej poręczny format), od poprzednich edycji.
    A wiadomość zła? Otrzymaliśmy właśnie z CINOA druk groźnie dla znających język angielski zatytułowany: ?Invoice?, z którego wynika, że przypadająca na Polskę kwota 1956 Euro do zapłacenia za członkowstwo naszych członków z SAP ? winna być wpłacona ?before 1 april? na podany w piśmie ?account?.
     Pewnym pocieszeniem jest data płatności: do 1-go kwietnia. Może Anglicy nie wiedzą, że w Polsce istnieje określenie prima aprilis. Musimy do tego pisma to określenie zastosować, jako że:
1.Przyszło 2-go kwietnia, a więc dzień po terminie płatności.
2.Nasi członkowie nie wnieśli w terminie regulaminowym do 1-szego stycznia wpłaty za członkostwo w SAP za pierwsze półrocze, a nie mamy już do nich regresu, którym była wcześniej groźba, że jak nie zapłacą, to nie wydrukujemy ich w książce ? bo ta już wyszła.
   Zdając sobie jednak sprawę, że sytuacja na świecie, w tym w USA, jest jeszcze gorsza niż w Polsce, wiec wzywam żebyśmy się zmobilizowali, zebrali odpowiednią sumę i ją wysłali. Nie możemy wszak doprowadzić wszak do upadłości CINOA, której jesteśmy członkami i z której działalności w obronie interesów uczestników światowego rynku sztuki - jesteśmy zadowoleni.

Jerzy Huczkowski
Prezes SAP
 

Bezpłatny newsletter

Chcesz otrzymywać informacje związane z naszym stowarzyszeniem?

Ankieta

Czy jesteś za swobodnym wywozem dzieł sztuki z Polski?

Kalendarz

Kwiecień 2021 Maj 2021
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30