Biuletyn SAP nr 108 - 05.2009
    Zacznę ten Biuletyn podobnie jak poprzedni od stwierdzenia, że poświęcony on będzie omówieniu ?historycznego wydarzenia?. Bo czyż nie jest takim uroczysta ceremonia zakończenia pierwszych w Polsce dwusemestralnych studiów podyplomowych na kierunku Rynek sztuki i antyków. Studia zaczęły się w marcu 2008 roku, a 5 kwietnia 2009 roku zakończyły się obroną prac dyplomowych. Prawie wszyscy, którzy studia zaczynali, dotrwali w nich do końca (choć nie wszyscy mieli możność uczestniczyć w uroczystym ich zakończeniu). Zorganizowanie uroczystości w dniu 18 kwietnia nastąpiło z inicjatywy absolwentów, która spotkała się z pełną aprobatą ze strony władz uczelni, organizatora studiów - Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego i ich współorganizatora ? Stowarzyszenia Antykwariuszy Polskich (SAP). W trakcie spotkania, które odbyło się w Sali Senackiej, dyplomanci otrzymali certyfikaty potwierdzające zakończenie studiów, jak również z tej samej okazji ? dyplomy, którymi postanowiło uhonorować ich Stowarzyszenie Antykwariuszy Polskich. Wręczali je, biorący udział w ceremonii ze strony uczelni ? Kanclerz doc. dr Klemens Budzowski, Prorektor Prof. dr hab. Maria Kapiszewska i Pełnomocnik Rektora ds. Studiów Podyplomowych Elżbieta Majchrowska Pełnomocnik Rektora ds. Studiów Podyplomowych mgr Elżbieta Majchrowska, a ze strony SAP Przewodniczący dr Jerzy Huczkowski oraz członek Zarządu, właścicielka Galerii Artemis Janina Górka-Czarnecka.

    Wśród uczestników studium (zdj.1) znaleźli się przedstawiciele różnych zawodów i w różnym wieku, których łączy zamiłowanie do sztuki i kolekcjonerstwa. Przyjeżdżali oni do Krakowa na odbywające się co dwa tygodnie weekendowe zjazdy z różnych części Polski i nie tylko. Jeden ze studentów (obecnie już absolwentów studium) dr Werner Jerke przylatywał aż z Dusseldorfu. Czynili to z chętnie, ponieważ przyjeżdżali nie tylko w celu zdobycia interesującej ich wiedzy, ale i dla przyjemności kontaktu z ludźmi, z którymi łączą ich wspólne zainteresowania. Kontakty, które nawiązali między sobą oraz z wykładowcami studiów - pragną kontynuować. Część z wykładowców wzięła udział we wspomnianej uroczystości i są oni na zbiorowym zdjęciu: Małgorzata Lalowicz, Janina Górka-Czarnecka, Jerzy Kozłowski i Andrzej Ochalski.
    Absolwenci już w maju planują kolejne spotkanie, które tym razem zamierzają zorganizować w Sandomierzu nad Wisłą. Może nasze Stowarzyszenie powinno potraktować ten nieprzewidziany przez nas rezultat studium, z którego inicjatywą wystąpiliśmy jako sygnał, że istnieje w naszym kraju zapotrzebowanie na tworzenie płaszczyzny kontaktów dla miłośników sztuki, ludzi o zainteresowaniach kolekcjonerskich? Na przykład poprzez jakąś formę działalności klubowej, organizację poświęconych tej tematyce seminariów, konferencji, czy nawet wspólnych wyjazdów na najciekawsze targi z dziedziny sztuki i antyków w Polsce i za granicą.
    Po ceremonii jaka miała miejsce na terenie Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego absolwenci studium udali się wspólnie na spotkanie towarzyskie do niedaleko położonego klubu Drukarnia, w trakcie którego wysłuchali również interesującego koncertu w wykonaniu śpiewających i grających dziewcząt z zespołu Negradonna.
Druga edycja tego kierunku jest w toku, a do udziału w trzeciej,  która rozpocznie się w październiku, zaprasza reklama na sąsiedniej stronie.

Jerzy Huczkowski
Prezes SAP
 

Bezpłatny newsletter

Chcesz otrzymywać informacje związane z naszym stowarzyszeniem?

Ankieta

Czy jesteś za swobodnym wywozem dzieł sztuki z Polski?

Kalendarz

Kwiecień 2021 Maj 2021
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30