Biuletyn SAP nr 111 - 09.2009
    Stowarzyszenie Antykwariuszy Polskich przez ponad dekadę działało pod kierunkiem dotychczasowego Prezesa ? naszego kolegi Jerzego Huczkowskiego, który w tym roku postanowił definitywnie ograniczyć swoją wszechstronną dotychczas działalność. Chciałabym w imieniu wszystkich członków SAP, złożyć mu serdeczne podziękowania za trud i zaangażowanie włożone w organizację i długoletnie zarządzanie naszym Stowarzyszeniem. Jednocześnie pragnę podkreślić, iż jest mi niezmiernie miło, że obdarzono mnie zaufaniem i wybrano na następcę naszej ?ikony? (jak na ostatnim Walnym Zgromadzeniu trafnie określił Jerzego Huczkowskiego kolega Andrzej Starmach). Dotychczasowy Prezes wysoko ustawił poprzeczkę, lecz mam nadzieję, że przy udanej współpracy z członkami SAP uda mi się sprostać wymaganiom.

    Okres wakacji jest zazwyczaj czasem spowolnionej działalności galerii i antykwariatów, dlatego też wykorzystaliśmy go na zapoczątkowanie pewnych zmian w SAP. Zaczęliśmy od przeniesienia biura, które funkcjonuje już obecnie przy ul. Miodowej 41/12 (I piętro) w Krakowie i jest otwarte dla swoich członków w każdy wtorek i czwartek w godz. 10-15. Jako że przeprowadzka jest doskonałym początkiem porządków i segregacji dokumentów, dlatego też postanowiliśmy wrócić do tematów szerzej podejmowanych w przeszłości, a których z niemożliwych do pokonania wówczas przyczyn ? nie udało się doprowadzić do końca. Mam tutaj na myśli m. in.: droit de suite, Kodeks Etyki Antykwariusza i Marszanda, nowelizację ustawy o ochronie zabytków. Co do tej ostatniej to pojawiło się "światełko w tunelu", gdyż odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (druk nr 2059 Komisji Sejmowej z 16-07-2009). O rozwoju sytuacji będziemy Państwa niezwłocznie informować.
    Zamierzamy w niedalekiej przyszłości skupić się na polityce medialnej i komunikacyjnej SAP. Mamy na celu promocję zarówno SAP, jak i wszystkich naszych członków.
    Chciałabym poruszyć także sprawę współorganizowanego przez SAP wraz z Krakowską Akademią im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego kierunku Rynek sztuki i antyków. Jest to temat stale aktualny, gdyż właśnie zakończył się nabór osób do III edycji Studiów Podyplomowych i I edycji Kursu przeznaczonego dla osób pragnących poszerzyć swoją wiedzę z dziedziny sztuki. Muszę zaznaczyć, że zakończył się on pełnym sukcesem. Z każdą kolejną rekrutacją obserwujemy coraz większą popularność stworzonego przez nas kierunku. Cieszy nas ponadto niezmiernie, że do najbliższego studium kilku naszych członków zapisało pracowników swoich galerii, oraz że polecają oni nasz kierunek swoim znajomym.
    Kontynuując temat Rynku sztuki i antyków, warto również zaznaczyć, że właśnie dobiega końca II edycja Studiów Podyplomowych. Studenci zakończyli zajęcia w czerwcu, a teraz aktywnie przygotowują się do obrony prac dyplomowych, które odbędą się początkiem października.
    Na zakończenie pragnę zachęcić wszystkich Państwa do częstszego odwiedzania i korzystania z naszej strony internetowej www.antykwariusze.pl, która zostanie zmodyfikowana i będą się na niej regularnie ukazywać bieżące informacje dotyczące zarówno SAP jak i   poszczególnych członków oraz aktualności ze świata sztuki. Informacje odnośnie zarówno tej, jak i kilku poruszonych powyżej kwestii szczegółowo przedstawię w kolejnym Biuletynie SAP, który ukaże się już po I Zebraniu Zarządu, które odbędzie się 3 września.

Zuzanna Migo-Rożek
Prezes SAP
 

Bezpłatny newsletter

Chcesz otrzymywać informacje związane z naszym stowarzyszeniem?

Ankieta

Czy jesteś za swobodnym wywozem dzieł sztuki z Polski?

Kalendarz

Kwiecień 2021 Maj 2021
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30