Biuletyny


Biuletyn SAP nr 120 - 1/5.2011
    W niniejszym biuletynie pragnę poruszyć kilka istotnych kwestii dotyczących antykwariuszy i marszandów zrzeszonych w SAP.
    Zacznę od Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 18 lutego 2011 r. w sprawie wzorów dokumentów oceny wskazującej czas powstania zabytku, wyceny zabytku oraz potwierdzenia wwozu zabytku na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. 2011 nr 50 poz. 256) do ustawy dotyczącego wzorów dokumentów wywozowych, które uchwalono w końcu 8 marca 2011r. Przypominam, że obowiązuje ono od 23 marca 2011. Wzory dokumentów w wersji edytowalnej rozesłaliśmy do wszystkich Państwa drogą e-mailową.

 
Biuletyn SAP nr 119 - 10/12.2010

    Biuletyn chciałabym rozpocząć od zagadnienia najbardziej chyba absorbującego obecnie większość galerii i antykwariatów. Mam oczywiście na myśli mające się lada dzień ukazać i wejść w życie rozporządzenia wykonawcze w związku z Ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami ... z dnia 18 marca 2010. Najistotniejsze w nich regulacje dotyczą oczywiście wzorów dokumentów wywozowych. Bowiem w związku ze zmianą przepisów wywozowych i wprowadzeniu w ustawie określenia podmiotów wyspecjalizowanych, które mogą owe dokumenty dotyczące przewożonych przez granicę obiektów wystawiać, istniało dotychczas pytanie kto do tych podmiotów się zalicza. Problem ten był rozpatrywany w instytucjach odpowiedzialnych za wprowadzenie nowych przepisów wywozowych w życie i odpowiadających za kontrolę wyżej wspomnianych dokumentów. Jako że wszyscy członkowie Stowarzyszenia Antykwariuszy Polskich zobowiązani są do przestrzegania Podstawowych zasad działania i dobrego postępowania antykwariuszy i marszandów zrzeszonych w SAP (www.antykwariusze.pl) oraz Kodeksu Etyki (www.cinoa.org) dotyczącego wszystkich członków światowej organizacji antykwariuszy i marszandów sztuki CINOA ? świadczy to o ich rzetelności i wyspecjalizowaniu. Zatem między innymi dlatego członkowie SAP spełniają kryteria dotyczące podmiotów wyspecjalizowanych i mogą wystawiać dokumenty wywozowe. W związku z tym, aby ułatwić organom odpowiedzialnym za kontrolę tych dokumentów ? przekazaliśmy już listę członków SAP do Służby Celnej, Komendy Głównej Straży Granicznej, Ośrodka Ochrony Zbiorów Publicznych. Mamy nadzieję, że ułatwi ona pracę odpowiednich instytucji w weryfikowaniu dokumentów.


 
Biuletyn SAP nr 118 - 09.2010
    Mam nadzieję, że mijający okres wakacyjny był dla wszystkich członków SAP okresem pomyślnym zarówno pod względem ekonomicznym w funkcjonowaniu galerii i antykwariatów, jak i obfitował w odpoczynek zapewniający nowy napływ energii do pracy.

 
Biuletyn SAP nr 117 - 07/08.2010
    Na wstępie tego biuletynu Stowarzyszenia Antykwariuszy Polskich, chciałabym przypomnieć, że z dniem 5 maja 2010 r. weszła w życie znowelizowana Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, zmieniająca przepisy dotyczące wywozu zabytków za granicę. Aktualnie trwają prace nad dokumentami wywozowymi w Departamencie Ochrony Zabytków wchodzącym w skład Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego  dyrektor zwrócił się do SAP z prośbą o uwagi. W imieniu wszystkich członków SAP, razem z całym Zarządem opracowaliśmy nasze stanowisko oraz uwagi z punktu widzenia praktyków i przekazaliśmy je do Ministerstwa. Mam nadzieję, że w kolejnym biuletynie będziemy mogli już  przekazać Państwu informację o gotowych wzorach dokumentów wywozowych.

 
Biuletyn SAP nr 116 - 05/06.2010
     Jednym z najważniejszych wydarzeń w funkcjonowaniu Stowarzyszenia Antykwariuszy Polskich było doroczne Walne Zgromadzenie, które odbyło się 8 czerwca 2010 roku w Krakowie. Zebranie poprowadził Pan Konstanty Węgrzyn. Było ono bardzo bogate w treść i inicjatywy członków SAP.

 
Biuletyn SAP nr 115 - 04.2010
    Na wstępie zapraszam wszystkich członków Stowarzyszania Antykwariuszy Polskich na Walne Zgromadzenie, które odbędzie się 8 czerwca (we wtorek) w Krakowie. Szczegółowy program zebrania roześlemy do członków pocztą.

 
Biuletyn SPA nr 114 - 01/03.2010
    Pragnę powitać wszystkich Członków Stowarzyszenia Antykwariuszy Polskich w nowym roku. Mam nadzieję, że rok 2009 był dla wszystkich przynajmniej udany i że rok kolejny będzie również obfitował w sukcesy na polu zawodowym i prywatnym.
    Na wstępie wrócę do wydarzeń, które miały miejsce na początku grudnia ubiegłego roku. W dniach 4-6 grudnia odbyły się VII Warszawskie Targi Sztuki, podczas których mieliśmy możliwość wysłuchać wykładu p. Edyty Pęcherz (z Centrum Funduszy Europejskich w Krakowie) ? poświęconego kwestii pozyskiwania Funduszy Europejskich w ramach naszej działalności. Jeśli ktoś z Państwa nie mógł być obecny, a jest zainteresowany tą tematyką, to proszę kontaktować się z naszym sekretariatem, który przekaże kontakt do wspomnianego powyżej Centrum Funduszy Europejskich.

 
Biuletyn SAP nr 113 - 11/12.2009
    Na początku biuletynu poruszę kwestię niezwykle aktualną w ubiegłym miesiącu w naszym Stowarzyszeniu. Mam na myśli współorganizowane przy współpracy Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego ? studia podyplomowe i kurs Rynek sztuki i antyków. Jak już wspominałam w poprzednim biuletynie, możemy nasze działanie na tym polu nazwać sukcesem. Przy każdej kolejnej edycji zgłasza się bowiem do nas coraz więcej osób zainteresowanych poszerzaniem swojej wiedzy z dziedziny sztuki. Jako dowód podam liczby. Na pierwszej edycji, która rozpoczęła się w marcu 2008 roku, naukę podjęły 42 osoby, natomiast na trzeciej, która swój początek miała na przełomie października i listopada b.r. ? mamy już 63 studentów i kursantów. Aby stworzyć jak najbardziej komfortowe warunki do nauki ? musieliśmy nawet stworzyć dwie grupy. To duże zainteresowanie niezmiernie nas cieszy. Stowarzyszenie ma bowiem swój udział w popularyzacji sztuki, która jest przecież tematem przewodnim w życiu każdego z naszych członków. Dodam jednak, że cieszy nas nie tylko duża liczba osób na współorganizowanym przez nas kierunku ? ale również i różnorodność miejsc z których pochodzą oraz dziedziny, z którymi są na co dzień związane. Nasi studenci i kursanci dojeżdżają na zajęcia nie tylko z całej Polski, w tym z jej najodleglejszych krańców, ale i z zagranicy. Ponadto są to zarówno osoby, które na co dzień zajmują się sztuką (są związane w swojej pracy zawodowej z galeriami, antykwariatami itp.), jak i osoby z pozoru nie związane z rynkiem sztuki, a wręcz z dziedzin stosunkowo odległych ? pracujące w bankach, różnego rodzaju instytucjach finansowych, czy firmach z zupełnie odległych branży.

 
Biuletyn SAP nr 112 - 10.2009
    Wraz z zakończeniem wakacyjnych urlopów wszyscy antykwariusze i marszandzi wzięli się do pracy ze zdwojoną energią. Podobnie ma się też i sytuacja w naszym Stowarzyszeniu. Czas bowiem zacząć działać!

 
Biuletyn SAP nr 111 - 09.2009
    Stowarzyszenie Antykwariuszy Polskich przez ponad dekadę działało pod kierunkiem dotychczasowego Prezesa ? naszego kolegi Jerzego Huczkowskiego, który w tym roku postanowił definitywnie ograniczyć swoją wszechstronną dotychczas działalność. Chciałabym w imieniu wszystkich członków SAP, złożyć mu serdeczne podziękowania za trud i zaangażowanie włożone w organizację i długoletnie zarządzanie naszym Stowarzyszeniem. Jednocześnie pragnę podkreślić, iż jest mi niezmiernie miło, że obdarzono mnie zaufaniem i wybrano na następcę naszej ?ikony? (jak na ostatnim Walnym Zgromadzeniu trafnie określił Jerzego Huczkowskiego kolega Andrzej Starmach). Dotychczasowy Prezes wysoko ustawił poprzeczkę, lecz mam nadzieję, że przy udanej współpracy z członkami SAP uda mi się sprostać wymaganiom.

 
Biuletyn SAP nr 110 - 07/08.2009
   Biuletyn zacznę od przypomnienia wydarzenia niezwykle ważnego dla Stowarzyszenia Antykwariuszy Polskich, które miało miejsce 23 czerwca 2009 roku w sali Teatru Ludowego w Ratuszu na Rynku Głównym w Krakowie. Mam tutaj na myśli oczywiście Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze SAP, na które tym razem członkowie naszego Stowarzyszenia przybyli bardzo licznie. Jest to o tyle ważne, iż owe zebranie wiele zmieniło w działalności SAP. Można by je wręcz nazwać przełomowym zarówno dla mnie, jak i dla Stowarzyszenia. Jak sama bowiem nazwa wskazuje było ono wyborcze. I ten fakt miał zasadniczy wpływ na jego rolę w kontekście wspomnianej powyżej ?przełomowości?. Przejdę więc do sedna sprawy. Postanowiłem (tym razem nieodwołalnie) wreszcie zrezygnować z funkcji Prezesa SAP ? o czym poinformowałem Zarząd już parę miesięcy temu i nie uległem namowom, aby zmienić decyzję. Nie kandydowałem wiec na to stanowisko.

 
«PoczątekPoprzednia123456NastępnaOstatnie»

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Bezpłatny newsletter

Chcesz otrzymywać informacje związane z naszym stowarzyszeniem?

Ankieta

Czy jesteś za swobodnym wywozem dzieł sztuki z Polski?

Kalendarz

Kwiecień 2021 Maj 2021 Czerwiec 2021
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31