Cykl konferencji poświęconych autentyczności dzieł sztuki - 2010 rok

 


Ośrodek Ochrony Zbiorów Publicznych (OOZP) 
wraz ze  Stowarzyszeniem Antykwariuszy Polskich i Domem Aukcyjnym Rempex

organizuje przedsięwzięcie o którym kilka słów poniżej:


      Dwadzieścia lat wolnego rynku sztuki skłania do refleksji. Skłania do spojrzenia na przeszłość, na teraźniejszość, ale także w przyszłość. Każdy kto zetknął się ze sztuką dawną czy współczesną dostępną na rynku, bywał na aukcjach i antykwariatach ma świadomość, że nasz wolny rynek sztuki nie jest pozbawiony wad. O niektórych mówi się głośno, o niektórych się wstydliwie milczy. Wydaje się, że po dwudziestu latach dojrzeliśmy do tego by ponownie stworzyć wolny rynek, tym razem wolny od różnego rodzaju patologii. Temu służyć ma przygotowywany przez Ośrodek Ochrony Zbiorów Publicznych (www.oozp.pl), Stowarzyszenie Antykwariuszy Polskich (www.antykwariusze.pl) cykl seminariów zatytułowany PROBLEMATYKA AUTENTYCZNOŚCI DZIEŁ SZTUKI NA POLSKIM RYNKU. TEORIA ? PRAKTYKA ? PRAWO.
     Fałszerstwa sztuki są zjawiskiem znanym już w starożytności. Z reguły przyczyną tego była chęć zysku. Mechanizm zdawał się prosty ? wystarczyło podrobić pracę mistrza, a następnie sprzedać ją jako jego oryginalne dzieło. Z biegiem czasu fałszerstwo stało się procederem bardziej skomplikowanym, a jego badanie wyszło poza naukowe dywagacje historyków sztuki. By opisać fałszerstwo sztuki potrzeba specjalistów. Dlatego też do udziału w naszych seminariach zaprosiliśmy zarówno historyków sztuki, konserwatorów, antykwariuszy, jak i kryminologów oraz prawników. Pragniemy by wzięli w nich udział także goście zagraniczni, mogący podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat tego zjawiska i funkcjonowania rynku sztuki w ich krajach.
     Spotkania będą odbywały się w siedzibie Dom Aukcyjnego Rempex w Warszawie oraz w Krakowie (w czerwcu 2010 w trakcie dorocznego Zgromadzenia Antykwariuszy), od marca do października, z wyłączeniem miesięcy wakacyjnych.
     Udział w spotkaniach dla członków SAP i innych zaproszonych gości jest bezpłatny, a po wszystkich przewidzianych wykładach powstanie publikacja wraz z wersją elektroniczną, którą otrzymają wszyscy uczestnicy.

    Planowane terminy spotkań to:
wtorek - 16 marca
wtorek - 13 kwietnia
wtorek - 11 maja
wtorek - 8 czerwca (wyjątkowo spotkanie odbędzie się w Krakowie)
wtorek - 14 września
wtorek - 12 października

    O wszystkich szczegółach związanych z tym przedsięwzięciem będziemy Państwa informować na bieżąco. Już dziś dostępne szczegółowe informacje na temat pierwszego spotkania - PROGRAM SEMINARIUM.

    Serdecznie zapraszam w imieniu Zarządu SAP i OOZP do uczestnictwa w wykładach, które mogą znacznie wzbogacić wiedzę wszystkich antykwariuszy i marszandów sztuki, która może być pomocna przy prowadzeniu działalności na rynku sztuki. O wszystkich szczegółach związanych z tym przedsięwzięciem będziemy Państwa informować na bieżąco.

Zuzanna Migo-Rożek
 

Bezpłatny newsletter

Chcesz otrzymywać informacje związane z naszym stowarzyszeniem?

Ankieta

Czy jesteś za swobodnym wywozem dzieł sztuki z Polski?

Kalendarz

Kwiecień 2021 Maj 2021
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30