
Informujemy, że końcem października 2014 r. zakończyliśmy rekrutację na studia podyplomowe i kurs: RYNEK SZTUKI I ANTYKÓW 2014/2015 IX edycja kierunku w Krakowie!
Informujemy, że przed wypełnieniem formularza elektronicznego na stronie uczelni, należy koniecznie skontaktować się ze Specjalistą ds. rekrutacji na studia podyplomowe "Rynek sztuki i antyków" z SAP - panią Eweliną Jakóbczyk (
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
, tel.kom.: 792 393 546). Udzieli ona wszelkich informacji na temat rekrutacji, przebiegu zajęć itp.
Pierwszy zjazd przewidziany jest na 15 i 16 listopada 2014 r. Terminarz zjazdów wysyłamy e-mailowo.
Program i infromacje ogólne - plik do pobrania
Pierwsze w Polsce studia podyplomowe o takim profilu realizowane przy współpracy z ogólnopolską organizacją zrzeszającą marszandów i antykwariuszy - SAP, która absolwentów honoruje własnym dyplomem. Zajęcia dotyczą oprócz akademickich podstaw historii sztuki zagadnień związanych z funkcjonowaniem polskiego i międzynarodowego rynku sztuki, jego uregulowań prawnych, reguł kolekcjonowania i podstaw inwestowania w sztukę. Dotyczą zarówno sztuki dawnej jak i współczesnej. Studenci są też przygotowywani do samodzielnego opracowania projektu założenia własnej galerii lub innych przedsięwzięć związanych z działalnością gospodarczą w zakresie rynku sztuki. Absolwenci naszych studiów nabędą wiedzę niezbędną dla profesjonalnych uczestników polskiego i międzynarodowego rynku sztuki, a także pożyteczną dla wszystkich zamierzających inwestować w dzieła sztuki lub po prostu interesujących się nią. Osoby o takiej wiedzy są poszukiwane na rynku pracy przez galerie, antykwariaty, domy aukcyjne, instytucje finansowe i biznesowe tworzące własne kolekcje, czy fundusze, zamierzające inwestować w dzieła sztuki. W charakterze wykładowców zaangażowaliśmy uznanych, polskich przedstawicieli rynku sztuki - osoby posiadające praktyczną wiedzę i przekazujące ją w oparciu o własne doświadczenia. Wykłady odbywają się na terenie kampusu Krakowskiej Akademii nad Wisłą, naprzeciwko Kazimierza położonego na drugim brzegu rzeki. Część zajęć odbywać się będzie w siedzibach muzeów, galeriach, pracowniach artystów, antykwariatach i domach aukcyjnych, gdzie słuchacze będą mogli bezpośrednio zapoznać się z obiektami obecnymi na rynku. Studia kończą się egzaminem na którym słuchacz przedstawia prezentację, na dowolnie wybrany, przygotowany wcześniej temat z szeroko pojętego rynku sztuki, np. może to być profesjonalna inwentaryzacja własnej kolekcji, opis dorobku artystycznego wybranego twórcy lub projekt założenia własnej galerii.
Liczba godzin ogółem: 200, Cena: 3 200 zł.
Autor programu i Kierownik Studiów Rynek sztuki i antyków: dr Jerzy Huczkowski (e-mail:
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
, tel.kom.: 607 617 760) Program:
1. Historia sztuki polskiej XIX i XX w. 2. Sztuka kolekcjonowania. 3. Charakterystyka podstawowych dzieł sztuki obecnych na rynku sztuki współczesnej. 4. Kolekcje sztuki polskiej za granicą. 5. Techniki graficzne - zajęcia praktyczne w pracowni graficznej. 6. Techniki malarskie - wizyty w pracowniach malarskich i ASP. 7. Techniki rzeźbiarskie - wizyty w pracowniach rzeźbiarskich. 8. Broń i prezentacja wybranych obiektów kolekcjonerskich. 9. Rzemiosło artystyczne na rynku sztuki w Polsce – uwarunkowania i specyfika. 10. Dawne meble. 11. Srebra i metale. 12. Dawne szkło użytkowe i artystyczne. 13. Tkaniny i dywany. 14. Judaica na polskim rynku. 15. Międzynarodowy rynek dzieł sztuki. Popyt, podaż i cena dzieł sztuki. 16. Międzynarodowy rynek dzieł sztuki. Historia powstania i organizacja. 17. Sprzedaż dzieł sztuki na aukcjach w Polsce. 18. Promowanie twórczości początkujących artystów na przykładzie programu opracowanego i wdrożonego przez łódzki dom aukcyjny Rynek Sztuki. 19. Otwarcie i prowadzenie galerii – założenia do business planu. 20. Specyfika handlu sztuką w Internecie. 21. Polskie i międzynarodowe organizacje marszandów sztuki oraz pisma poświęcone sztuce. 22. Wymagania dotyczące fotografii oferowanej do sprzedaży. 23. Polskie prawodawstwo dotyczące handlu sztuką i antykami. 24. Polskie i międzynarodowe systemy ochrony dzieł sztuki. 25. Reguły prawne i finansowe handlu sztuką w praktyce domu aukcyjnego, galerii i antykwariatu. 26. Warsztat antykwariusza. 27. Historia rynku sztuki w Polsce na przykładzie Warszawy i Lwowa. 28. Konserwacja zabytków – filmowe prezentacje wybranych prac. 29. Stare zabawki i inne oryginalne kierunki zainteresowań kolekcjonerskich. 30. Wybór i budowa kolekcji. 31. Szlachetne techniki fotograficzne na rynku sztuki. 32. Wykład autorski: Moje fotografowanie i kariera w USA. 33. Handel numizmatami – w antykwariacie i na aukcji. 34. Ceramika i porcelana europejska: produkcja i kolekcjonerstwo. 35. Prezentacja Galerii Starmach obecnej w Krakowie i na zagranicznych targach sztuki. 36. Prezentacja Space Gallery. 37. Prezentacja Galerii Artemis. 38. Z doświadczeń domu aukcyjnego Rempex. 39. Prawo własności intelektualnej w odniesieniu do rynku sztuki i antyków. 40. Stara książka, mapy i rękopisy na polskim rynku. 41. Psychologia rynku sztuki. 42. Fałszerstwa sztuki i zabytków. 43. Falsyfikaty na polskim rynku. 44. Znaczenie udziału galerii w międzynarodowych targach sztuki dla promocji młodych, polskich artystów. 45. Genealogia i heraldyka. 46. Portal Artinfo. 47. Wykład autorski: Collegium Maius. 48. Wykład autorski: Muzeum Narodowe w Krakowie. 49. Prezentacja wybranych wystaw Muzeum Narodowego. 50. Fotografia kolekcjonerska-możliwości i granice 51. Współczesny dizajn. 52. Rynek sztuki w systemie finansowym. 53. Wykłady autorskie specjalistów z różnych dziedzin sztuki. 54. Testy semestralne oraz egzamin końcowy.
Przypominamy, że: Pierwsza edycja kierunku rozpoczeła się w marcu 2008 roku. Druga - w październiku 2008 roku. Trzecia i czwarta edycja rozpoczeły się równocześnie w paździeniku 2009 roku. Piąta edycja - w paździeniku 2010 roku. Szósta edycja - w listopadzie 2011 roku. Siódma edycja - w październiku 2012 roku. Ósma edycja - w listopadzie 2013 roku. Procedura zapisu na studia podyplomowe: Instrukcja dotycząca rejestracji elektronicznej - plik do pobrania W pierwszej kolejności należy zarejestrować się na stronie uczelni: Rekrutacja elektroniczna dostępna jest pod linkiem: http://elearning.zgde.pl/interface/bin/ Podczas rejestracji elektronicznej należy uzupełnić swoje dane osobowe w elektronicznym arkuszu, wydrukować go, podpisać i wraz z dołączoną kserokopią dyplomu ukończenia studiów wyższych, kserokopią dowodu osobistego oraz 2 zdjęciami legitymacyjnymi - wysłać pocztą (lub dostarczyć osobiście) albo na adres uczelni, albo na adres SAP. Przyjęcia według kolejności zgłoszeń. Opłatę za studia (całość lub pierwszą ratę - w zależności od wyboru) należy uiścić przed rozpoczęciem pierwszych zajęć. Całkowity koszt studiów podyplomowych wynosi 3200 zł (kursu 3000 zł) i płatność tą można podzielić na 2 lub 4 równe raty (bez odsetek). Liczba godzin lekcyjnych ogółem: 200 (w ramach 13 zjazdów weekendowych w roku). Informujemy, że zjazdy odbywają się średnio co dwa tygodnie w weekendy (tzn. w soboty i niedziele) w Krakowie. W sobotę zajęcia rozpoczynają się o godz 12:00 i trwają do godz ok. 19:30, zaś w niedzielę trwają od ok. 9:00 do ok. 16:30. Stowarzyszenie Antykwariuszy Polskich ul. Miodowa 41/12, 31-052 Kraków tel. 12 632 79 96, 792 393 546 e-mail:
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
www.antykwariusze.pl

Dobkowski, Naczynia połączone, 1971, olej, płótno |